• Dzień Bociana

          • Dnia 31 maja obchodzimy Dzień Bociana Białego. Został on ustanowiony w 2003r przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody. Bociany to symbol polskiej wsi i jeden ze zwiastunów wiosny. Nasz kraj jest największą ostoją Bociana Białego. Aby uczcić ten dzień uczniowie klas I-VIII przez cały miesiąc maj poznawali życie bocianów oglądając filmy, uczyli się piosenki, rozwiązywali zagadki o ptakach. Podczas zorganizowanego wyjścia do pobliskiego lasu uczniowie zbierali m.in. plastikowe sznurki, aby bociany nie zanosiły ich do swoich gniazd jako wyściółki, ponieważ stanowi to zagrożenie dla małych bocianów, które łatwo mogą się w nie zaplątać. Podsumowaniem tej akcji był zorganizowany konkurs plastyczny oraz  wystawa prac wykonanych różnymi technikami.

          • II oraz III miejsce w Powiatowym Konkursie "Idiomy w Obrazach w językach obcych"

          • W dniu 20.05.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy odbył się finał VI Powiatowego Konkursu „Idiomy w obrazach w językach obcych” we współpracy z Stowarzyszeniem Oświatowym SOWA. 

            Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 100 prac i jak podkreślała organizatorka konkursu wybór najpiękniejszych prac był bardzo trudny. Tym bardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, Wiktorii oraz Miłosza, którzy stanęli na podium.

            Wiktoria zajęła II miejsce w kategorii klas IV-VI (język niemiecki)

            Miłosz zajął III miejsce w kategorii klas IV-VI (język angielski).

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Magdalena Jucha-Bobela oraz Magdalena Bugaj

          • Wycieczka do Książa

          • Dnia 26 maja klasy VI i VII wzięły udział w wycieczce do Książa. Spod szkoły wyjechaliśmy o godz.6:45. Podróż minęła w miłej atmosferze. Podziwialiśmy m.in. Górę Ślężę. Na miejsce dotarliśmy o godz. 9:00. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ukrytego wśród różaneczników punktu widokowego, skąd zobaczyliśmy na skalistym wzniesieniu potężny Zamek Książ, czyli główny cel naszej wyprawy. Przed bramą wjazdową mogliśmy odpocząć w otoczeniu pięknej zieleni i kwiatów.  

            Po zakupieniu biletów zeszliśmy stromymi schodami do podziemi, gdzie obejrzeliśmy część tajemnych korytarzy wydrążonych w skale w  czasie drugiej wojny światowej przez więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych.  Historia opowiedziana przez panią przewodnik i poruszające filmy dokumentalne zrobiły na nas ogromne wrażenie. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć osób zmarłych w czasie katorżniczej pracy. Do dziś nie odkryto całych podziemi. Nie znamy też ich przeznaczenia. Wiemy natomiast, że prace trwały tu do ostatnich dni wojny. Dziś  turyści mogą zwiedzać tylko część tuneli, gdyż reszta została pośpiesznie zamurowana lub zasypana w 1945 roku i stanowi zagadkę, rozbudzającą wyobraźnię poszukiwaczy skarbów.

            Gdy stromymi schodami wydostaliśmy się na zamkowy dziedziniec, z bliska mogliśmy przyjrzeć się szczegółom fasady budowli , która  powstała jako warownia Bolka I Surowego już w czasach średniowiecza. Potem była wielokrotnie rozbudowywana. Zmieniano też wystrój sal. Ostatnimi właścicielami rezydencji byli Hochbergowie. Zaciekawiły nas losy księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, pszczyńskiej „księżnej Daisy”. Już wtedy zamek zaczął podupadać. W czasie  wojny wywieziono stąd wiele dzieł sztuki i bezpowrotnie zniszczono zdobienia ścian. Budynek zamieniono na twierdzę Hitlera. Możemy go zwiedzać, mimo jego burzliwych dziejów, dzięki staraniom historyków,  konserwatorów zabytków i miłośników sztuki. 

            Pogoda nam dopisywała, więc przed podróżą zdążyliśmy zobaczyć  wielopiętrowe ukwiecone tarasy z fontannami, których urok przyciągnął wielu młodych artystów. Mieliśmy okazję przyjrzeć się ich pracy.  Każdy z nas wyjeżdżał  przekonany, że to jedno z tych miejsc na mapie na mapie Polski, do których warto wracać.

          • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Dnia 4 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas IV-VIII pod opieką pana Emila Nitkiewicza oraz pani Magdaleny Bugaj, przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji oraz występu tanecznego uczennic klas VII i VIII.

            Występ zuchów

            Taniec z flagami

          • Smacznie, zdrowo, kolorowo kl. IV-VIII

          • Pod koniec kwietnia w naszej szkole zrobiło się smacznie, zdrowo i kolorowo również w klasach starszych. Uczniowie spożywali zdrowe śniadania oraz zachęcali innych do jedzenia warzyw i owoców.  Omówione zostały zasady zdrowego odźywiania oraz ogłoszono konkurs plastyczny polegający na wykonaniu piramidy żywieniowej.

             Dziękuję uczniom i rodzicom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie zdrowego posiłku.

               Opiekun PCK kl. IV-VIII  Magdalena Jucha-Bobela

          • Smacznie, zdrowo, kolorowo - kl. I-III

          • Pod koniec kwietnia w naszej szkole zrobiło się smacznie, zdrowo i kolorowo, a w szczególności w edukacji wczesnoszkolnej. Najmłodsi uczniowie wspólnie z wychowawcami oraz opiekunką PCK omawiali temat zdrowego odżywiania. Uczniowie spożywali zdrowe śniadania oraz zachęcali innych do jedzenia warzyw i owoców. 

            Za pomoc i zaangażowanie wychowawcom oraz rodzicom podziękowania składa

            opiekun PCK klas I-III Magdalena Bugaj

          • Noc z Andersenem

          • Już po raz kolejny w tym roku szkolnym uczniowie SP w Kuźniczysku spędzali noc w bibliotece szkolnej. Tym razem biblioteka gościła laureatów konkursu plastycznego „Ilustracja do baśni Andersena”.

            Dzieci po ćwiczeniach „Na dobry humor” poznały zarys biograficzny z życia H. Ch. Andersena i rozwiązywały interaktywne zadania. Po zabawach ruchowych i kolacji wysłuchały baśni „Brzydkie kaczątko” oraz wykonywały prace plastyczne i rozwiązywały zagadki. Zajęcia przeplatane były wyścigami z książką na głowie a także w śpiworach, nie zabrakło również zabawy w chowanego i dyskoteki w piżamach.

            Na zakończenie bardzo długiego wieczoru uczestnicy „Andersenady”, leżąc grzecznie w śpiworach, czytali ulubione utwory duńskiego baśniopisarza i powoli przenosili się z bajkowej biblioteki do baśniowej krainy snów.  

            Składam serdeczne podziękowania dzieciom za obecność i zaangażowanie w zajęciach oraz sponsorowi za przepyszne jabłka.

                                                                                                   Bibliotekarka

                                                                                                     Marlena Surówka

            Fotorelacja

          • AKCJA „ŻONKILE”

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klas V-VIII SP w Kuźniczysku, upamiętniając ofiary powstania, włączyli się w akcję społeczno – edukacyjną "Żonkile”, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Hasłem tegorocznej akcji była miłość, bo jak napisał Marek Edelman, jeden z przywódców powstania: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

            Uczniowie, z przypiętymi żonkilami – symbolami akcji, wysłuchali programu artystycznego, przygotowanego przez uczennice klasy VIII. Przedstawiono w nim historię getta warszawskiego. Następnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe w oparciu o opowiadanie Marcina Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele” i film „Muranów – Dzielnica Północna". Uczestnicy spotkania  wzbogacili swoją  wiedzę historyczną i poznali ważne przesłanie – „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

             Udział uczniów naszej szkoły w akcji „Żonkile” stał się formą sprzeciwu przeciwko wojnie.

          • Razem na święta

          • Pamiętając o potrzebujących kolejny raz wzięliśmy udział w akcji „Razem na święta”. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wykonali wspólnie 140 kartek wielkanocnych. Kartki te wraz z życzeniami zostały przekazane do Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Skoroszowie i do Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie. Jesteśmy przekonani, że te skromne upominki stały się małą iskierką radości dla podopiecznych tych ośrodków.

                                                                                        Koordynator akcji na terenie szkoły – M. Noszczyk

          • Podsumowanie akcji „Pomoc dla zwierząt z Ukrainy”

          • „Cała Polska wzorowo spisuje się pomagając uchodźcom z Ukrainy, ale nie powinniśmy zapominać również o zwierzętach” takie mądre słowa wypowiedział jeden z uczniów klasy 7. Wiktor, bo o nim mowa, postanowił w marcu 2022r. zorganizować w naszej szkole oraz w społeczności lokalnej zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla EKOSTRAŻY.

            Organizacja ta mieści się we Wrocławiu oraz zajmuje się ratowaniem zwierząt między innymi z Ukrainy. Chłopiec z pomocą swojej Mamy przygotował plakaty informujące, w każdej klasie ogłosił, że jest pomysłodawcą zbiórki oraz poprosił swoich kolegów i koleżanki o pomoc.  

            W ciągu zaledwie  dwóch dni udało się zebrać wiele kg karmy suchej, mokrej, smyczy, misek, które Wiktor z pomocą swoich kolegów zapakował do samochodu swojej Mamy i osobiście dostarczył do EKOSTRAŻY.

            Wszystkim zaangażowanym w akcję „Pomoc dla zwierząt z Ukrainy” podziękowania składa

            Wiktor z Rodzicami oraz wychowawczyni Magdalena Jucha-Bobela

          • „Zamiana ról na lekcji języka angielskiego”

          • Jak to jest być nauczycielem? Czy nauczyciel, też musi odrabiać pracę domową? Czy nauczanie innych jest łatwe, czy trudne? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych, znają już doskonale uczennice klasy 6, Gabrysia oraz Wiktoria, które kolejny już raz poprowadziły samodzielnie 45 minutowe lekcje pod „okiem” nauczyciela.

            Dziewczynki z wielkim zaangażowaniem i pasją uczą się języka angielskiego, poszerzają swoją wiedzę i nie boją się wyzwań. Niedawno miały okazję ponownie wczuć się w rolę nauczyciela i poprowadzić powtórzeniowe lekcje. Z powierzonego zadania wywiązały się doskonale.

            Gabrysia przygotowała lekcje powtórzeniowe odnośnie słownictwa (nazwy zawodów) oraz o stopniowaniu przymiotnika, a Wiktoria lekcję doskonalącą poznane słownictwo z zakresu zwierząt i części ciała.

            Dziewczynki przygotowały samodzielnie karty pracy, memory, zadania do wykonania w grupach, a także samodzielnie stworzyły zadania na platformie Wordwall. Czuwały nad prawidłowym przebiegiem zajęć, angażowały swoich kolegów i koleżanki do działania, a na koniec zajęć zebrały karty pracy do sprawdzenia oraz oceny.

            Lekcje inne niż zwykle, wymagające dużego przygotowania ze strony uczennic, ale bardzo pouczające, sprawiające przyjemność, wnoszące radość i uśmiech na lekcji.

            Bardzo dziękuję swoim uczennicom i mam nadzieję, że za jakiś czas znowu mnie czymś zaskoczą.

            Magdalena Jucha-Bobela

          • Szkolny Etap Konkursu "Idiomy w obrazach"

          • Pod koniec marca 2022r. w naszej szkole został ogłoszony szkolny etap konkursu „Idiomy w obrazach”  z języków obcych. Skierowany był do uczniów klas IV-VIII i polegał na prezentacji przysłów, idiomów z języka angielskiego lub niemieckiego w formie ilustracji.

            Nasi uczniowie wykonali przepiękne prace, które przez kilka dni zdobiły szkolny korytarz a 14 prac zakwalifikowało się do etapu powiatowego, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzebnicy pod patronatem Stowarzyszenia Oświatowego Sowa.

            Teraz z niecierpliwością oczekujemy wyników konkursu powiatowego i trzymamy kciuki za naszych uczniów.

            Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów !

            Magdalena Jucha-Bobela oraz Magdalena Bugaj

          • Akcja „Plecaczek” dla dzieci z Ukrainy

          • Od momentu rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę w Polsce powstają  liczne inicjatywy niosące pomoc uchodźcom. Jedną z nich jest akcja “Plecaczek”, która ma na celu wsparcie najmłodszych uchodźców i zapewnienie im chociaż namiastki normalności w tym trudnym momencie. Ukraińskie dzieci wysiadające z pociągu często przerażone i zapłakane otrzymują plecaczek z niespodzianką, aby podróż kojarzyła się im raczej z wycieczką, a nie z wojną.

             W naszej szkole wspólnymi siłami udało się skompletować 33 plecaczki, bo według ustalonej zasady każdy z nich powinien zawierać:

            • butelkę wody niegazowanej z dziobkiem
            • soczek w kartoniku ze słomką
            • mus w tubce
            • batonik
            •  opakowanie kredek
            • kolorowankę
            • maskotkę - przytulankę
            • 1 małe opakowanie chusteczek higienicznych
            • 1 małe opakowanie mokrych chusteczek

            W piątek 8 kwietnia wyposażone w ten sposób plecaki,  puste woreczki – plecaki oraz wiele innych rzeczy na ich wyposażenie powędrowały do wolontariuszki Gabrieli Zapolskiej, która każdego dnia na dworcu we Wrocławiu w ten sposób przywraca uśmiech na twarzyczkach Maluchów wysiadających z pociągów po długiej i ciężkiej podróży.

            Wszystkim zaangażowanym w tą niecodzienną Akcję oraz uczniom klasy I, którzy pomagali w pakowaniu plecaczków pięknie dziękuję!

            B. Pieniądz - koordynator akcji na terenie szkoły

            Po przekazaniu plecaczków otrzymaliśmy kilka ciepłych słów od Pani Gabrieli z Wrocławia:

            "Pragnę bardzo gorąco podziękować wszystkim rodzicom i dzieciom oraz P. Bożence, ze Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku, za przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji PLECACZEK - DZIECI DZIECIOM...Bardzo dużo plecaczków wczoraj odebraliśmy, dodatkowo dużo worków i artykułów do środka...

            Piękne wyrazy wdzięczności."

            Gabriela Zapolska

          • Wycieczka klas III-V

          • Dnia 08.04.2022r. uczniowie klas III, IV oraz V uczestniczyli w wycieczce do Zamku Książ, który jest jednym z największych zamków w Polsce udostępnionych dla odwiedzających.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej, podczas której Pani przewodnik zapoznała nas z historią zamku oraz jego mieszkańców, zwłaszcza Księżnej Daisy i jej rodziny. Odwiedziliśmy salę z pięknymi, zabytkowymi zdobieniami, kominkami oraz oryginalnym wystrojem wnętrz, które pomimo upływu lat, w dalszym ciągu wprowadza w osłupienie zwiedzających. Kolejnym punktem wycieczki była wystawa autentycznych fotografii rodziny Hochbergów, która została przekazana przez żyjących jej członków. Następnie udaliśmy się do części podziemnej zamku, wybudowanej podczas II Wojny Światowej i do dnia dzisiejszego skrywające wiele tajemnic dotyczących swojego przeznaczenia.

            Ostatnim punktem zwiedzania była Książęca Palmiarnia, która zachwyciła uczniów ogromną liczbą egzotycznych gatunków roślin.

          • Finał Powiatowego Konkursu Plastycznego

          • 08.04.2022 roku komisja wyłoniła zwycięzców III Powiatowego Konkursu Plastycznego dla klas IV – VIII pod hasłem „Cnoty w życiu św. Jadwigi Śląskiej na podstawie Dużej Ścieżki w Trzebnicy”.

            Otrzymaliśmy 17 prac z 5 szkół.

            Laureaci konkursu:

            I miejsce – Hanna L.  kl. VII                      S.P  nr 3 Trzebnica
            II miejsce – Rozalia S.  kl. VII                    S.P  nr 1 Trzebnica
            III miejsce – Antonina B.  kl. IV                S.P  nr 1 Trzebnica
            IV miejsce – Filip K.   kl. VII                       S.P  Kuźniczysko
            V miejsce – Maria J.  kl. V                         S.P  nr 1  Trzebnica

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!