• Dziękujemy panu sierżantowi Adrianowi Zalewskiemu z KPP w Trzebnicy

          • W poniedziałek 21 listopada lekcję wychowawczą w kl.7. i 8. poprowadził pan sierżant Adrian Zalewski z KPP w Trzebnicy. Tematem spotkania była głównie przemoc rówieśnicza w szkole i poza nią oraz odpowiedzialność nastolatków za nią.  Poruszyliśmy również problem nakłaniania kolegów i koleżanek do nagannych zachowań a także hejtu wobec nich nie tylko w Internecie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak tragiczne skutki może przynieść obraźliwe określenie, wyśmiewanie czy nawet odtrącenie w grupie. Pan sierżant starał się to uświadomić uczniom podając wiele przykładów. Dużo uwagi poświęciliśmy także odpowiedzialności za udostępnianie w sieci zdjęć i treści, dotyczących osób, które nie wyraziły na to zgody, oraz nielegalnym kontom w mediach społecznościowych zakładanym przez nieletnich.

                                                                                                                                              Wychowawczyni kl.7.

          • Projekt Poznaj Polskę - wycieczka klas VII-VIII

          • W dniu 16 listopada kolejny już raz dzięki projektowi „Poznaj Polskę” wyruszyliśmy w podróż pełną wrażeń. Tym razem do Kłodzka wyjechały klasy 7. i 8. Naszym głównym celem była Twierdza Kłodzko. Poznaliśmy historię tej niezwykłej budowli od czasów jej powstania w wieku X do czasów nam współczesnych. Samo wejście na wzniesienie wymagało dobrej kondycji, a to był dopiero początek przygody. Ze względu na swoje położenie przez tysiąc lat miejsce to było świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, związanych z walką o Ziemię Kłodzką, dlatego począwszy od drewnianego grodu a skończywszy na zachowanej do dziś potężnej twierdzy z przełomu wieków XVII i XVIII, zawsze miało charakter obronny. Z ciekawością przyjrzeliśmy się odtworzonym z ogromną starannością mundurom żołnierzy pruskich z epoki napoleońskiej, broni, którą się posługiwali a nawet salom szpitalnym dla rannych i sali tortur. Mieliśmy nadzieję, że z wysokich bastionów twierdzy będziemy mogli podziwiać panoramę miasta i Sudety, ale mglista pogoda znacznie ograniczyła nam te przyjemności, choć może to być zachętą do kolejnej wyprawy w te malownicze okolice. Tę stratę wynagrodziły nam jednak tajemnicze podziemia, znajdujące się miejscami nawet na głębokości 5m pod ziemią. To blisko 20 kilometrowy labirynt korytarzy minerskich o wysokości od 0,90 m do 2m, stanowiący ważny element obronny.

            W drodze powrotnej na obrzeżach miasta zwiedziliśmy Park Miniatur – ręcznie wykonanych makiet najpopularniejszych zabytków architektury polskiej i europejskiej. Te prawdziwe dzieła sztuki usytuowano na niewielkim wzniesieniu pośród rzadkich gatunków roślin, co stanowi dodatkową atrakcję dla zwiedzających.

          • Projekt Poznaj Polskę - wycieczka klas I-III do Wrocławia

          • W ramach projektu „Poznaj Polskę” 17 listopada uczniowie klas I – III wyjechali do Wrocławia. Wycieczka rozpoczęła się lekcją w Muzeum Przyrodniczym. Jej tematem przewodnim były strategie obronne zwierząt. Obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie z panem przewodnikiem. Niesamowitych wrażeń dostarczyło nam pomieszczenie ze szkieletami, gdzie m.in. znajduje się jedyny w kraju szkielet płetwala błękitnego - największego zwierzęcia jakie kiedykolwiek żyło na ziemi. Drugim etapem wędrówki po Wrocławiu było Muzeum Poczty i Telekomunikacji, które jest jedyną w Polsce placówką muzealną, która gromadzi i chroni zabytki, stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich. Tutaj oprócz oglądania eksponatów i słuchania ciekawych opowieści przewodnika, uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach czerpania papieru. Każdy otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wykonaną w ten sposób kartkę. Podróż po stolicy Dolnego Śląska zakończyła się pysznym obiadem w Art. Restauracji.

                                                              Kierownik wycieczki – B. Pieniądz

          • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW - podsumowanie akcji

          •  Bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji "Szkoły Pełne Talentów", która polegała na zbieraniu talenciaków dla naszej szkoły. Nie spodziewaliśmy się, że będzie ich tak dużo. Łącznie udało nam się zebrać 1436 talenciaków, które wymieniliśmy na gry planszowe dla młodszych i starszych, tangramy magnetyczne oraz zestawy do nauki geometrii.

            Otrzymane nagrody posłużą uczniom naszej szkoły podczas pobytu w świetlicy szkolnej.

            Dziękujemy za wszystkie przekazane "Talenciaki".

             

            Szkolny koordynator akcji

            Magdalena Bugaj 

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada swoje święto obchodzi niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. Można było zobaczyć duże, małe, brązowe, różowe itp. wszystkie były piękne. Dzieci poznały historie tego święta, wspólnie śpiewały piosenki o misiach np.:„ Jadą, jadą misie”, „ Stary niedźwiedź mocno śpi”. Dzieci brały udział w różnych zabawach ruchowych, kolorowały misie.  Dodatkowo uczniowie otrzymali opaski z misiami na głowę, które mogli zabrać na pamiątkę do domu. Dla przedszkolaków ten dzień był pełen uśmiechów, radości oraz wspólnej zabawy.

          • Wycieczka do Bombkarni "Szklany Świat" w Krośnicach

          • W listopadzie uczniowie klasy 1 i klasy 0 pojechali na wycieczkę do Bombkarni w Krośnicach. Taka wycieczka to wspaniały przedsmak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Historie bombkarni opowiedział jeden z pracowników - nazywany dmuchaczem z racji wykonywanej pracy. Dzieci zapoznały się z procesem produkcyjnym bombek od nadania kształtu aż do ich zdobienia. Uczestniczyły w warsztatach, na których samodzielnie ozdabiały swoją bombkę. Na pamiątkę każdy otrzymał bombkę ze swoim imieniem. 

          • Dzień życzliwości

          • W tym roku Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada na 21 listopada (poniedziałek).

            W jaki sposób można przyłączyć się do obchodów?

            Wystarczy okazać życzliwość drugiej osobie - posłać uśmiech, powiedzieć miłe słowo, podzielić się pozytywną energią. Obchody odbywają się pod hasłem "Pozdrów 10 osób dla pokoju na świecie".

            Tego dnia zwraca się również uwagę na to, jak ważny jest pokój na świecie. Zachęca się do rozwiązywania konfliktów poprzez komunikację, a więc bez użycia siły. 

            W naszej szkole w tym dniu przychodzimy ubrani na żółto lub z żółtymi dodatkami, bo jest to kolor życzliwosci, optymizmu i radości. 

            Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

            Bądźmy życzliwi na co dzień!!!

          • Sklepik - pomagamy Marcinowi i Przemkowi

          • Z inicjatywy pani Anity – mamy  uczennicy kl.I z Jaźwin, w dniach 4 i 7 listopada został zorganizowany w szkole sklepik pod hasłem: „Pomóżmy Marcinowi i Przemkowi”. To nasi byli uczniowie. Od dzieciństwa chorują na dystrofię mięśniową. Są niesamodzielni, potrzebują stałej opieki lekarzy i rehabilitantów, co oczywiście, wiąże się z ogromnymi kosztami.    

            Na stoisku oprócz gier, zabawek, przyborów szkolnych i innych gadżetów, sprzedawane było przepyszne ciasto. Dziękujemy  wszystkim zaangażowanym osobom. Wspólnymi siłami  udało się zebrać  2643 zł. Nasze wsparcie zostało już przekazane Marcinowi i Przemkowi, których serdecznie pozdrawiamy.   

                                                                  Koordynator akcji – B. Pieniądz

          • Niecodzienna lekcja o bezpieczeństwie

          • Bardzo ciekawą prezentację w klasie 2 nt. „Bezpieczeństwo w windach, na schodach i chodnikach ruchomych” przedstawił w dniu 7 listopada pan Jarosław – tato jednego z uczniów, który pracuje w Firmie Schindler. Drugoklasiści byli bardzo zainteresowani tematem i brali aktywny udział w zajęciach. Po podsumowaniu przyswojonej wiedzy, każdy otrzymał upominek ufundowany przez Firmę Schindler. Drugoklasiści ładnie podziękowali za tę niecodzienną lekcję i wręczyli panu Jarosławowi wspólnie wykonaną pracę plastyczną.

                                                                                     Wychowawca klasy 2 – B. Pieniądz

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Dzień 11 listopada to symboliczna data, Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Datę tę ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono  je tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku. Przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej, dlatego cała nasza szkolna społeczność wzięła udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów kl.7. i 8. oraz naszych zuchów a o godzinie 11:11 z dumą zaśpiewaliśmy nasz hymn, włączając się tym samym do corocznej akcji „Szkoła do hymnu”.

            #SzkolaDoHymnu

          • Akcja dla schroniska

          • W naszej szkole prowadzona była akcja mająca na celu wsparcie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Tym razem zbieraliśmy rzeczy, które można wykorzystać na posłanie. Zebraliśmy spore ilości kocy, ręczników, prześcieradeł i szarych gazet. W sobotę 29 października grupa uczniów w ramach zajęć świetlicy środowiskowej odwiedziła Schronisko na ul. Ślazowej we Wrocławiu i przekazała podopiecznym zebrane rzeczy.

            Wszystkim zaangażowanym w pomoc i okazane wsparcie bardzo serdecznie dziękuję!

                                                                                                           Koordynator akcji – B. Pieniądz

          • DNI KULTURY ZDROWOTNEJ

          • W dniach 24.10.2022 r. do 28.10.2022 r. realizowany był w naszej szkole program „Dni Kultury Zdrowotnej”. Tegoroczne hasło brzmiało „Do biegu, gotowi.. start”.  Na początku tygodnia podjęte były działania promujące zdrowy styl życia oraz zdrowe odżywianie. Wszyscy uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali zdrowe i pyszne śniadanie. W klasach młodszych królowały przede wszystkim bogate w witaminy sałatki owocowe oraz szaszłyki, w klasach starszych kanapki a nawet sushi. Smaczne posiłki, w tym budyń przygotowano również na prowadzonych w szkole zajęciach kulinarnych pod opieką Pani Bożeny Pieniądz.

            W połowie tygodnia szczególną uwagę poświecono promowaniu aktywności fizycznej, ponieważ sport przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu m.in. podnosi odporność na stres, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, obniża ryzyko chorób serca. Poza tym sprawia przyjemność i wywołuje uśmiech na twarzach dzieci, ponieważ każda aktywność fizyczna zwiększa produkcję endorfin w naszym organizmie, czyli tzw. ”hormonów szczęścia”.

            W czasie zajęć świetlicowych, wychowania fizycznego oraz przerw klasy I-III brały udział w różnych konkurencjach drużynowych m.in. (kozłowanie piłki, toczenie piłki, rzut do celu, przeciąganie liny, skoki na skakance). Natomiast w klasach starszych uczniowie grali przede wszystkim w siatkówkę, koszykówkę oraz zbijaka. Nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem konkurencji sportowych czuwał nauczyciel wychowania fizycznego Pan Emil Nitkiewicz.

            Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w programie.

            Opiekunowie Szkolnego Koła PCK:  M. Jucha-Bobela oraz M. Bugaj

          • Pomóżmy Marcinowi i Przemkowi!

          • Drodzy rodzice i uczniowie!

            W piątek 4 listopada w szkole zostanie zorganizowany sklepik z różnego rodzaju gadżetami. Zebrane w ten sposób pieniądze przekażemy rodzicom naszych byłych uczniów, którzy chorują na dystrofię mięśniową          i potrzebują ciągłego leczenia farmakologicznego oraz nieustannej rehabilitacji.