W szkolnych podręcznikach czytamy: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Czytamy i słyszymy te słowa, ale nie zawsze uświadamiamy sobie ich nieocenione znaczenie dla dziejów ludzkości. Niewiele też wiemy o codziennym życiu kogoś, kto, nie tylko odważył się mieć własne zdanie na temat naszego miejsca w świecie, ale też potrafił udowodnić naukowo swoją tezę. Stworzył heliocentryczny model Układu Słonecznego, który pozostawał w sprzeczności z ówczesnym wyobrażeniem nawet najbardziej uczonych. Skąd czerpać siły, by odkrywać takie tajemnice? W poszukiwaniu odpowiedzi w marcu 2024 roku dotarliśmy do Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Zasiedliśmy na widowni Sceny na Świebodzkim i za sprawą niezwykłej scenografii, renesansowej muzyki – lutni i chorałów gregoriańskich przenieśliśmy się w czasy renesansu.
Dzieło Kopernika O obrotach sfer niebieskich jest przygotowywane do druku. Trwają konflikty związane z kontrreformacją i aktywnością Zakonu Krzyżackiego. Jakie rozterki przeżywa młody Mikołaj Kopernik? Z czym mierzy się w dorosłym życiu? Kto był dla niego wsparciem, a kto powstrzymywał go przed oddaniem dzieła do druku?
Spektakl w reżyserii Dariusza Bereskiego i kameralna Scena na Świebodzkim to świetna perspektywa pełnych refleksji lekcji życia dla każdego z nas bez względu na wiek.
Mnóstwo emocji dostarczyło widzom spotkanie z reżyserem i aktorami. Padło wiele pytań związanych z pracą artystów, którzy szczerze opowiadali o swojej pasji, jaką jest aktorstwo.
U. Borowa
Poniżej link dla ciekawskich.