W 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W naszej szkole odbyły się lekcje historii a uczniowie wykonali gazetkę, na której znalazły się własnoręcznie narysowane przez nich flagi wszystkich 27 państw członkowskich.
Poniżej kilka ważnych informacji
Kiedy kończy się II wojna światowa, Europa jest zniszczona pod każdym względem. Zginęły miliony istot ludzkich. Europejscy politycy rozpoczynają proces budowania tego, co dziś znamy jako Unia Europejska. Ich celem było zapewnienie pokoju i rozwoju gospodarczego.
W kwietniu 1949r. powołana zostaje Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), czyli sojusz na rzecz bezpieczeństwa. Od 1999 roku należy do niego także Polska.
Początkiem powojennej integracji europejskiej było powstanie w 1952 Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Jej sukces skłania sześć krajów założycielskich do rozszerzenia współpracy na inne obszary gospodarki. Formalizują ten pomysł, podpisując w 1958r. dwa traktaty ustanawiające Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom).
W kwietniu 1985 r. powstała Strefa Schengen.
Dziś należy do niej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej. To obszar bez granic. Ludzie mogą swobodnie i z łatwością podróżować z jednego kraju do drugiego. Nie muszą przechodzić kontroli na granicy. Dzięki strefie Schengen ludziom jest łatwiej podróżować do pracy albo na wakacje.
Dokładnie o północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem wielkiej wspólnoty, jaką jest Unia Europejska. W referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003, za przystąpieniem do UE opowiedziało się aż 77,45 proc. W tym roku obchodzimy dwudziestolecie tego wydarzenia.
Urszula Borowa