W związku ze zmianą przepisów dotyczących opakowań z tworzyw sztucznych zakończyliśmy już zbiórkę nakrętek. Dzięki Państwa wielkiemu zaangażowaniu przez wiele lat przekazywaliśmy nakrętki dla Dzieci i tym samym wspieraliśmy ich zbiórkę środków na rehabilitację. DIĘKUJEMY!
KONIEC ZBIÓRKI NAKRĘTEK
Poczytaj mi starszy kolego!
„Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości. ” Ambroży Grabowski
Od połowy kwietnia do połowy maja 2024 r. w naszym szkolnym Kąciku Czytelnika działy się rzeczy niezwykłe i magiczne. Uczniowie klas starszych „porywali” swoich młodszych kolegów w świat książek i fantazji. Dzieci przeżywały przygody wspólnie z Karolcią, Asiunką, Jasiem Fasolą, czy też bohaterami różnych baśni. Starsi koledzy i koleżanki z zaciekawieniem czytali fragmenty lektur, zachęcając tym samym do aktywnego czytania książek w domu. Siedząc wygodnie w fotelach uczniowie nie tylko wzbogacali swoją wiedzę, ale jednocześnie odpoczywali od codziennej lekcji w ławce.
Zorganizowana akcja „Poczytaj mi starszy kolego” związana była z obchodami „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich”. Opiekun Samorządu Uczniowskiego przeprowadził spotkania, na których uczniowie dowiedzieli się wielu cennych informacji oraz ciekawostek o książkach, a także poruszono temat praw autorskich. Powstała również gazetka informacyjna na ten temat.
Powyższa inicjatywa miała na celu wykształcenie u najmłodszych dzieci umiejętności słuchania tekstu ze zrozumieniem, rozwijanie pasji czytania, zainteresowania książkami oraz wspieranie rozwoju intelektualnego i emocjonalnego wspólnie ze starszymi kolegami. Bowiem jak wiadomo czytanie przynosi wiele korzyści między innymi: rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, wzbogaca słownictwo.
Jednak samo mówienie o tym, że należy czytać, nie wystarczy. Biorąc bardzo aktywnie udział w tym wydarzeniu, starsi uczniowie dali wspaniały przykład swoim młodszym kolegom, jak ważne jest czytanie.
Po każdym spotkaniu z książką, najmłodsi zabierali ze sobą nie tylko „niepewność” dotyczącą tego, co wydarzy się w kolejnym rozdziale, lecz także dyplom „Przyjaciela Książki” oraz zakładki wykonane przez Samorząd Uczniowski.
Bardzo dziękuję uczniom z klas VI-VIII za zgłoszenie się do akcji „Poczytaj mi starszy kolego”, która tak naprawdę jeszcze się nie skończyła. Wspólne czytanie cieszy się w naszej szkole tak wielkim powodzeniem i zainteresowaniem ze strony starszych i młodszych, że z pewnością będzie kontynuowane do końca tego roku szkolnego. Jest jeszcze wielu chętnych uczniów, którzy chcą poczytać młodszym.
Organizator akcji (opiekun SU): Magdalena Jucha-Bobela
Więcej zdjęć w galerii
Eksperymantalna lekcja historii
POWSTANIE ‘44
BITWA O POLSKĘ
We wtorek 21 maja uczniowie najstarszych klas naszej szkoły uczestniczyli w ciekawej i niecodziennej lekcji historii, przygotowanej przez grupę „Rekonstrukto” z Lublina. Prowadzący oprócz wielu interesujących faktów , dotyczących II wojny światowej i powstania warszawskiego, zaprezentował nam bezpieczne repliki sprzętu bojowego i wyposażenia żołnierzy polskich z tamtego okresu. Mieliśmy okazję poćwiczyć musztrę, ewakuację rannych i zakładanie masek gazowych. Zajęcia trwały godzinę, ale z pewnością były świetnym urozmaiceniem.
Urszula Borowa
Turniej Młodzieżowej Rady Powiatu w Piłce Nożnej
22 maja 2024 roku w sali sportowej SP2 Trzebnica odbył się I Turniej Młodzieżowej Rady Powiatu w Piłce Nożnej. W turnieju wzięło udział pięć drużyn, w tym reprezentacja naszej szkoły.
Nasi zawodnicy: Michał Hamkało, Michał Majewski, Antek Stachowski, Maria Stachowska, Wiktor Lorenc, Miłosz Iwanicki, Oskar Wiechowski, Eryk Czerniecki oraz Wiktoria Bujna, zaprezentowali ogromnego ducha walki i zaangażowanie. Po bardzo wyrównanych pojedynkach, nasza drużyna zakończyła turniej na 4. miejscu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspaniałą postawę oraz sportową rywalizację. Jesteśmy z was dumni i z niecierpliwością czekamy na kolejne sportowe wyzwania!
1
Ważna informacja!
Szanowni Rodzice!
Wiosenne Biegi Przełajowe o Puchar Kocich Gór
21 maja 2024 roku na kompleksie boisk sportowych w Trzebnicy odbyły się Wiosenne Biegi Przełajowe o Puchar Kocich Gór. Nasza szkoła wystawiła silną reprezentację, która spisała się znakomicie, potwierdzając swoją wysoką formę.
W skład drużyny weszli:
- Amelia Wyspota
- Martyna Wysota
- Michalina Klimuk
- Paweł Hamkało
- Antek Bochen
- Mykyta Hedzeniuk
- Zosia Sajdok
- Michał Sosnowski
- Kacper Michalczyk
- Amelia Jasińska
- Wiktoria Bujna
- Oskar Wiechowski
- Michał Majewski
- Michał Hamkało
Na szczególne wyróżnienie zasługują Wiktoria Bujna, która zdobyła III miejsce, oraz Oskar Wiechowski, który uplasował się na IV pozycji. Gratulujemy im wspaniałych wyników!
Dziękujemy wszystkim biegaczom za włożony wysiłek i zaangażowanie. Wasza determinacja i duch walki są dla nas powodem do dumy. Cieszymy się, że możemy wspierać tak utalentowaną młodzież i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy.
2
Złoto na I Turnieju Młodzieżowej Rady Miejskiej w Trzebnicy w Piłce Siatkowej
W hali sportowej SP2 Trzebnica odbył się I Turniej Młodzieżowej Rady Miejskiej w piłce siatkowej. Wydarzenie rozpoczęło się od występów artystycznych oraz oficjalnego otwarcia turnieju, które wprowadziły wszystkich w sportowy nastrój.Nasza drużyna, w składzie: Miłosz Iwanicki, Antek Stachowski, Maria Stachowska, Michał Majewski, Oskar Wiechowski, Wiktor Lorenc, Eryk Czerniecki oraz Michał Hamkało, przystąpiła do rywalizacji sportowej z pełnym zaangażowaniem i determinacją.Nasza złota drużyna, kolejny raz udowodniła, że siatkówka jest w naszych genach. Po trzech zwycięstwach bez straty seta wygraliśmy turniej, pokazując doskonałą formę i zgranie zespołu.Wisienką na torcie było wybranie Miłosza Iwanickiego na MVP turnieju, co jest ogromnym wyróżnieniem i dowodem na jego wyjątkowe umiejętności siatkarskie.Serdeczne podziękowania kierujemy do organizatorów za zaproszenie oraz perfekcyjne przygotowanie zawodów. Dzięki Wam mogliśmy przeżyć wspaniałe sportowe emocje i cieszyć się sukcesem naszej drużyny.Gratulujemy wszystkim uczestnikom i już nie możemy się doczekać kolejnych sportowych zmagań!
3
Dolnośląski Program Wspierania Talentów
Szanowni Rodzice
zachęcamy do zapoznania się z materiałami w sprawie przyznawania jednorazowego stypendium dla uczniów szkoł podstawowych i ponadpodstawowych w ramach Dolnośląskiego Programu Wspierania Talentów
Poniżej szczegółowe informacje:
Egzamin Ósmoklasisty
Święto Unii Europejskiej
W 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W naszej szkole odbyły się lekcje historii a uczniowie wykonali gazetkę, na której znalazły się własnoręcznie narysowane przez nich flagi wszystkich 27 państw członkowskich.
Poniżej kilka ważnych informacji
Kiedy kończy się II wojna światowa, Europa jest zniszczona pod każdym względem. Zginęły miliony istot ludzkich. Europejscy politycy rozpoczynają proces budowania tego, co dziś znamy jako Unia Europejska. Ich celem było zapewnienie pokoju i rozwoju gospodarczego.
W kwietniu 1949r. powołana zostaje Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), czyli sojusz na rzecz bezpieczeństwa. Od 1999 roku należy do niego także Polska.
Początkiem powojennej integracji europejskiej było powstanie w 1952 Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Jej sukces skłania sześć krajów założycielskich do rozszerzenia współpracy na inne obszary gospodarki. Formalizują ten pomysł, podpisując w 1958r. dwa traktaty ustanawiające Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom).
W kwietniu 1985 r. powstała Strefa Schengen.
Dziś należy do niej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej. To obszar bez granic. Ludzie mogą swobodnie i z łatwością podróżować z jednego kraju do drugiego. Nie muszą przechodzić kontroli na granicy. Dzięki strefie Schengen ludziom jest łatwiej podróżować do pracy albo na wakacje.Dokładnie o północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem wielkiej wspólnoty, jaką jest Unia Europejska. W referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003, za przystąpieniem do UE opowiedziało się aż 77,45 proc. W tym roku obchodzimy dwudziestolecie tego wydarzenia.
Urszula Borowa
Zdrowy styl życia i bezpieczne wakacje – spotkanie z ekspertem Sanepidu
W murach naszej szkoły mieliśmy zaszczyt gościć panią Izabelę Korpowską, pracownika Sanepidu, która podzieliła się swoją wiedzą z uczniami klas VII-VIII. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia oraz bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji.
Pani Korpowska, z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zdrowia publicznego, z entuzjazmem opowiadała o znaczeniu zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej oraz o tym, jak ważne jest dbanie o higienę osobistą. Podkreślała, że zdrowe nawyki, wykształcone już w młodym wieku, mogą mieć ogromny wpływ na nasze przyszłe życie.
W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, spożywanie owoców i warzyw, a także unikanie przetworzonej żywności bogatej w cukry i tłuszcze trans. Pani Korpowska zachęcała również do aktywnego spędzania czasu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, co nie tylko wzmacnia ciało, ale i umysł.
W kontekście zbliżających się wakacji, nasz gość zwrócił uwagę na konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Omówione zostały tematy takie jak bezpieczne korzystanie z basenów, ochrona przed słońcem, a także pierwsza pomoc w przypadku drobnych urazów czy ukąszeń owadów.
Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, podczas której uczniowie mogli rozwiać swoje wątpliwości i dowiedzieć się więcej na interesujące ich tematy. Pani Korpowska z uśmiechem odpowiadała na każde pytanie, cierpliwie wyjaśniając i doradzając.
Dziękujemy pani Izabeli Korpowskiej za poświęcony czas i cenną wiedzę, która z pewnością przyczyni się do podniesienia świadomości zdrowotnej wśród naszych uczniów. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie miało długotrwały i pozytywny wpływ na ich codzienne wybory i zachowania.
1
UWAGA! - szkolny konkurs fotograficzny
Zachęcamy uczniów klas IV – VIII naszej szkoły do wzięcia udziału w szkolnym konkursie fotograficznym
„Fizyka w przyrodzie ukryta”.
Wystarczy dostrzec w swoim otoczeniu, piękno świata przyrodniczego w zjawiskach fizycznych. Rozejrzeć się wokół, a na pewno można dostrzec wiele inspiracji.
Szczegóły w regulaminie konkursu: Szkolny konkurs fotograficzny
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS
Szanowni Rodzice,
prosimy zainteresowanych o zapoznanie sie ze szczegółami tej informacji. Link poniżej:
Obchody Święta 3 Maja w Trzebnicy
Gminne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się nabożeństwem w Bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Następnym punktem obchodów, było przejście pocztów sztandarowych oraz delegacji pod Krzyż Katyński i Smoleński. Naszą szkołę reprezentowali chorąży Dacjan D., asysta Amelia J. i Maria K. pod opieką pani Urszuli Borowej.
2
Zaproszenie na Gminne Uroczystości
ŚWIĘTA MAJOWE
Początek maja obfituje w święta państwowe, dlatego w przeddzień ich obchodów, spotkaliśmy się na uroczystym apelu, który przygotowali uczniowie kl. IV-VI oraz zuchy.
W programie znalazły się teksty i wiersze o 1 Maja , o Święcie Flagi, o dwudziestej rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej oraz o 233 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uzupełniane śpiewem i tańcem.
Turniej Św. Jerzego
- 47
Dnia 24.04.2024 r. odbył się Turniej Św. Jerzego, w którym uczestniczyło 17 zuchów.
Podczas biwaku mieli możliwość poznania i rozwoju nowych umiejętności.
Starsi koledzy i koleżanki z drużyn Harcerskich przygotowali wiele zajęć w terenie, gdzie zdobywali punkty w kategoriach zuchowych:
1. znajomość prawa zucha;
2. znaczenia znaczka zucha i jego symbole, orzeł, słońce itp.;
3. pozdrowienie zucha;
oraz w rozwiązywaniu różnych zagadek.
Nocne zajęcia, były interesujące i wartościowe.
Podczas wspólnej zabawy i zdobywaniu sprawności każdemu uczestnikowi towarzyszył uśmiech i pomocna dłoń - bo nawet w czasie najlepszej zabawy i w środku nocy zuchy robią się głodne a kto jak nie starsi koledzy i koleżanki upieką naleśniki.
Nietypowy nocleg (karimata, śpiwór, podłoga) nasze dzielne zuchy zapamiętają na długo.
Były tak zainteresowane tym, co wokół nich się działo, że nawet nie zauważyły, że pada deszcz.
Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy.
Zuchy wróciły zadowolone z biwaku z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku.
Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole – razem dbamy o naszą planetę!
22 kwietnia nasza szkoła po raz kolejny aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie wszystkich klas, od przedszkolaków po ósmoklasistów, wzięli udział w szeregu edukacyjnych i praktycznych działań, które miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i troski o nasze środowisko naturalne.
Dzień rozpoczął się od serii pogadanek, które przeprowadzili wychowawcy w poszczególnych klasach. Tematem przewodnim była ochrona środowiska i znaczenie Światowego Dnia Ziemi. Nasi najmłodsi uczniowie, klasy 0-III, wykazali się kreatywnością, tworząc kolorowe plakaty o tematyce ekologicznej. Dodatkowo, zaprezentowali krótkie występy artystyczne, które z entuzjazmem przyjęli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
W dalszej części dnia uczniowie klas IV-VIII zmierzyli się z quizem ekologicznym. Rywalizacja była zacięta, a miejsca na podium zajęli: Hanna Gniłka (I miejsce), Nadia Sosnowska (II miejsce) oraz Amelia Jasińska (III miejsce). Gratulujemy zwycięzcom i doceniamy zaangażowanie wszystkich uczestników!
Po części edukacyjnej nadszedł czas na artystyczne i praktyczne działania. Wszyscy zebraliśmy się, aby podziwiać energetyczny występ taneczny dziewcząt z grupy cheerleaderskiej, który dodał energii na kolejne ekologiczne przedsięwzięcia.
Następnie, w duchu dbałości o zieleń i przyszłość naszej planety, wspólnie posadziliśmy drzewka wokół szkolnego placu. Każde drzewko to krok w stronę lepszego jutra!
Dzień zakończyliśmy akcją #SprzątamyDlaPolski. Uczniowie oraz nauczyciele zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci, z zaangażowaniem przystąpili do sprzątania okolic szkoły. To była wspaniała lekcja odpowiedzialności i współpracy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i za to, że razem możemy czynić nasz świat lepszym miejscem!
Światowy Dzień Ziemi - świętowanie przez działanie
Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA. Pierwsze obchody święta miały zwrócić uwagę społeczeństwa na pilną potrzebę ochrony planety. Dzięki zaangażowaniu milionów osób z całego świata, Dzień Ziemi stał się globalnym wydarzeniem. Obchodzimy go 22 kwietnia jako wyraz troski o naszą planetę i jej przyszłość, szczególnie w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska i promocji zrównoważonego rozwoju.
#SprzątamyDlaPolski - akcja ma na celu oczyszczenie otoczenia ze śmieci i sprawienie, że każdemu będzie żyło się lepiej i zdrowiej. Ma trównież inne znaczenie – to bardzo ważna działalność, która edukuje nie tylko dzieci i młodzież, ale całe społeczeństwo.
Nasza szkoła weżmie czynny udział w obchodach Dnia Ziemi i w VII edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.
W tym dniu czeka nas wiele ciekawych zajęć i aktywności. Szczegóły przedstawią organizatorzy akcji na terenie szkoły.
Archiwum Aktualności