We wtorek 26 kwietnia obchodziliśmy po raz kolejny w szkole Dzień Ziemi. Z inicjatywy pani Magdaleny Juchy-Bobeli zaproszenie do naszej szkoły przyjęli pani Agnieszka Nawrot, pan Marian Cichosz, pan Mirosław Smoła, pan Kazimierz Rataj, którzy reprezentowali Nadleśnictwo Milicz, a których powitała organizatorka spotkania.
Rozpoczęło się ono entuzjastycznie przyjętym występem uczniów klasy III, przygotowanych przez wychowacę panią Lidię Kędziorę; dalej zaś było jeszcze ciekawiej. Goście odpowiedzieli o pracy leśnika, wyjaśnili dzieciom różnicę pomiędzy myśliwym a leśniczym, opowiedzieli, jak nie należy zachowywać się w lesie, mówili o zagrożeniach leśnego ekosystemu, o żyjących w nim ptakach i drzewach, by wreszcie w kulminacyjnym momencie pozwolić dzieciom obejrzeć wypreparowane zwierzęta.
Odbyła się również wystawa prac (uczniowie klasy pierwszej wykonali zwierzęta z butelek plastikowych: powstały ośmiornice i pingwiny). Po barwnie przygotowanej i merytorycznej pogadance o leśnej ekologii nastąpiło wręczenie nagród w fotograficznym konkursie "Przyroda w obiektywie" zorganizowanym przez panią Lidię Kędziorę, opiekunkę małej Ligi Ochrony Przyrody.
Około godziny 9:50 rozpoczęło się spotkanie ze starszymi uczniami naszej szkoły. Pani dyrektor powitała panią leśnik i życzyła podopiecznym owocnie spędzonego czasu. Z uczniowskich relacji, tych zbieranych na gorąco, jak i już przemyślanych, widać, że spotkanie i poruszana tematyka z naddatkiem spełniła ich oczekiwania.
Dowiedzieliśmy się nie tylko o specyfice pracy leśnika, ale także o tym, jak wyhodować drzewo, by były z niego pięknie brzmiące skrzypce. Zainteresowaniem cieszyły się specjalistyczne maszyny służące ścince i pierwszej obróbce drewna. Spotkanie podsumowała sesja pytań i odpowiedzi (w wyniku której pani leśnik nagrodziła najaktywniejszych uczniów) oraz film o interesującym tytule W dechę film o drewnie.
Spotkanie zakończyło się ogłoszeniem wyników w klasowym konkursie ekologicznym Ziemię ratujesz, śmieci segregujesz oraz indywidualnym, którego celem było nadanie drugiego życia odpadom. Obu konkursom patronowała Liga Ochrony Przyrody i to jej opiekunka, pani Grażyna Świtalska, wręczyła książkowe nagrody zwycięzcom. Dodam, że prace, jak i sama idea takiego konkursu, spodobała się pani Agnieszce Nawrot.
Można mieć więc nadzieję, że tegoroczne obchody Dnia Ziemi w interesującej formie zwróciły naszą uwagę na problemy płuc ziemi, jak bywają nazywane lasy, na potrzebę ich ochrony i rozwoju (czym zajmują się przecież leśnicy), a także uświadomiła nam, że ekologia i recykling to postawy, które sprzyjają naszemu zadowoleniu – bo kto chciałby żyć na śmietniku i zamiast natlenionym, rześkim powietrzem, oddychać spalinami?
Dorota Kuśmirek-Wrzos