• Spotkanie z Agnieszką Bugałą autorką książki „ULMOWIE. SPRAWIEDLIWI I BŁOGOSŁAWIENI.”

• Papież Franciszek 10 września 2023 r. włączył dziewięcioosobową rodzinę Ulmów z Markowej, zamordowaną w 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, do grona błogosławionych.  Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów zaproponował szereg działań, przybliżających nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci Polaków, którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

W projekcie wzięli udział także uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Kuźniczysku.  W październiku oglądaliśmy filmy dokumentalne o wsi Markowa i jej bohaterskich mieszkańcach, przygotowywaliśmy gazetki szkolne oraz prezentacje multimedialne. Bardzo ważnym dla nas wydarzeniem było spotkanie z panią Agnieszką Bugałą, która zechciała nas odwiedzić 25 października.​​​​​​​

W czasie tej niecodziennej lekcji z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o codziennym życiu Błogosławionych, ich rodzinie i sąsiadach. Emocjonalny, pełen zaskakujących szczegółów przekaz naszego Gościa przeniósł nas w tak odległe dla nas czasy i zbliżył do niezwykłych bohaterów książki. Pewnie większość ze słuchaczy zadawała sobie pytanie: „Jak ja bym się zachował w takiej sytuacji?”  "Tyle wiemy o sobie,  ile nas sprawdzono." - napisała niegdyś Wisława Szymborska i te słowa stały się dla wielu definicją człowieczeństwa.

Zaciekawieni i wzruszeni uczniowie zadawali wiele pytań, na które autorka książki chętnie odpowiadała.  Były autografy i słowa wdzięczności. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Bugale za poświęcony nam czas oraz przekazaną wiedzę.

Urszula Borowa oraz uczniowie kl.6-8

• Dzień Drzewa

• 10 października 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Dzieci w tym dniu były ubrane na zielono, wykonywały prace plastyczne, na których przedstawiły liście i owoce drzew rosnących w Polsce. Podjęte działania miały na celu przede wszystkim pogłębianie wiedzy na temat drzew oraz propagowanie idei ochrony przyrody.

Opiekun LOP: Lidia Kędziora