Nasze refleksje związane z udziałem
w uroczystych obchodach
Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uczestnicząc w ważnych uroczystościach patriotycznych reprezentujemy swój kraj, szkołę, gminę, organizacje lub instytucje.
Oddajemy hołd osobom walczącym o pokój i wolność naszego kraju. Upamiętniamy ich śmierć i poświęcenie dla ojczyzny.
W takich chwilach czujemy się zjednoczeni jako naród. Jesteśmy dumnymi obywatelami Polski. Wspólnie dziękujemy tym, którzy zapracowali na naszą wolność i to, w jakim kraju żyjemy. Dlatego święta takie jak Dzień Odzyskania Niepodległości obchodzony 11 listopada czy Rocznica Uchwalenie Konstytucji 3 Maja co roku potęgują w nas dumę z osiągnięć naszych przodków.
Nikola Kręgulewska
Dnia 3 Maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Trzeci maja jest świętem narodowym, dniem wolnym od pracy i szkoły. W całym kraju odbywają się msze święte i uroczystości państwowe. W tym roku po raz pierwszy mogłem brać udział w takiej uroczystości zorganizowanej dla mieszkańców całej gminy w Trzebnicy i uważam, że jest wiele argumentów, które przemawiają za tym, żeby młodzi ludzie uczestniczyli czynnie w obchodach tak ważnych świąt państwowych.
Poczty sztandarowe i delegacje ze wszystkich szkół, urzędów, instytucji wzięły udział w mszy świętej za Ojczyznę a następnie złożyły kwiaty pod pomnikami ofiar zbrodni katyńskiej i męczeństwa Polaków na Sybirze. Odświętne stroje, wzruszenie i powaga zebranych, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, w tym hymnu narodowego podkreślają ogromne znaczenie, jakie ma dla Polaków ten dzień. Każdy Polak duży czy mały powinien wziąć udział w takiej uroczystości również po to, by poznać historię swojego kraju, poczuć wspólnotę z całym narodem, zamanifestować swój patriotyzm i z dumą reprezentować swój kraj, język i religię, śpiewając „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”.
Mateusz Knyrek