• DNI KULTURY ZDROWOTNEJ

          • W dniach 23-27 października 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dni Kultury Zdrowotnej. Tematem przewodnim tego tygodnia było hasło „Zdrowy styl życia, to mój styl”.

            Uczniowie wraz z nauczycielami podejmowali wiele działań prozdrowotnych, uświadamiających, jak ważna jest higiena, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. W poniedziałek odbył się marszobieg klas starszych. Klasy przygotowały również tematyczne gazetki (klasa 4: higiena osobista, klasa 5: zbilansowana dieta, klasa 6: aktywność fizyczna, klasa 7: uzależnienia od urządzeń ekranowych, klasa 8: unikanie czynników szkodliwych takich jak papierosy, alkohol i narkotyki).

            Na podsumowanie naszego przedsięwzięcia zorganizowany został happening - Jedz smacznie i zdrowo. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali zdrowe i smaczne potrawy wykonane z wybranego owocu i warzywa oraz zaprezentowali ich walory odżywcze. ​​​​​​​

            Do programu przystąpiły również klasy młodsze. Powstało wiele kolorowych prac plastycznych przedstawiających ulubione owoce i warzywa dzieci. Przeprowadzone zostały także aktywne przerwy, gimnastyka i zabawy ruchowe przy muzyce.

            Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w programie.

            Opiekun Szkolnego Koła PCK: Magdalena Bugaj

          • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW - podsumowanie akcji

          • Bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji "Szkoły Pełne Talentów", która polegała na zbieraniu talenciaków dla naszej szkoły. Łącznie udało nam się zebrać 641 talenciaków, które wymieniliśmy na gry planszowe dla młodszych i starszych. Otrzymane nagrody posłużą uczniom naszej szkoły podczas pobytu w świetlicy szkolnej.

            Dziękujemy za wszystkie przekazane "Talenciaki".

             Szkolny koordynator akcji: Magdalena Bugaj

          • Drużyna Zuchowa "Mądre Sowy"

          • Zbiórki zuchów odbywają się co drugą środę. Rok szkolny to świetny czas na bliższe poznanie się i wspólne wyprawy po okolicznych terenach. Nasza gromada lubi się bawić na świeżym powietrzu. Uczymy się budować ogniska, robić szałasy. Organizujemy gry terenowe, pląsy i inne zabawy. W ten sposób zdobywamy sprawności. Śpiewamy piosenki, rozwiązujemy różne zagadki. Czasami wyjeżdżamy na spotkania integracyjne z innymi gromadami zuchowymi.

            Drużynowa: Anna Jakób

          • Światełko Pamięci

          • W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję „Światełko Pamięci”. Akcja ta polegała na zapaleniu symbolicznej lampki na zapomnianych mogiłach. Uczniowie odwiedzając 1 i 2 listopada cmentarze, na których spoczywają ich bliscy, zapalali również znicze na grobach tych, o których już nikt nie pamięta. Celem takich działań jest również uwrażliwianie młodzieży na drugiego człowieka.

             

            Dziękuję bardzo wszystkim zaangażowanym uczniom i ich rodzicom

            Koordynator akcji: B. Pieniądz

          • Pamiętamy o Zmarłych - 02.11.2023 r.

          • W dniu 02.11.2023 r. obchodzony jest Dzień Zaduszny, czyli dzień w którym wspominamy wszystkich zmarłych. Tego dnia uczniowie naszej szkoły nie tylko wspominali swoich zmarłych bliskich, ale także nie zapomnieli o pracownikach szkoły, którzy odeszli z tego świata.

            Uczniowie klasy 7 razem z opiekunem Samorządu Uczniowskiego udali się na pobliski cmentarz w Kuźniczysku, aby tam w ciszy i skupieniu pomodlić się oraz zapalić symboliczny znicz.

            Opiekun SU

          • Zdrowe śniadanie i przekąski - klasa 3

          • W ramach Dni Kultury Zdrowotnej uczniowie klasy 3 postanowili zachęcić kolegów do spożywania na co dzień zdrowego śniadania i przekąsek. Chcąc zaprezentować swoje pomysły, a jednocześnie pozyskać fundusze dla dzieci, które zamieszkują tereny, gdzie brakuje jedzenia i wody do picia, trzecioklasiści 26 października 2023 r. zorganizowali sklepik.

            Własnoręcznie przygotowane pożywne kanapki, tortille pełne warzyw, chrupiące grzanki z masłem czosnkowym, koktajle mleczno – owocowe i owocowe szaszłyki to tylko część smakołyków, które królowały na suto zastawionym stole. Młodsi i starsi uczniowie próbowali pyszności i wspierali tym samym tych, co cierpią z powodu katastrofalnej suszy, czyli dzieci w Rogu Afryki. Dzięki tej akcji udało się zebrać 674,60 zł, które zostały przelane na konto wskazane przez UNICEF Polska.

            Pięknie dziękuję wszystkim zaangażowanym!

            Pomaganie naprawdę może być fajne!

                                                                                                  Wychowawca klasy 3 – B. Pieniądz

          • Spotkanie z Agnieszką Bugałą autorką książki „ULMOWIE. SPRAWIEDLIWI I BŁOGOSŁAWIENI.”

          • Papież Franciszek 10 września 2023 r. włączył dziewięcioosobową rodzinę Ulmów z Markowej, zamordowaną w 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, do grona błogosławionych.  Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów zaproponował szereg działań, przybliżających nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci Polaków, którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. 

            W projekcie wzięli udział także uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Kuźniczysku.  W październiku oglądaliśmy filmy dokumentalne o wsi Markowa i jej bohaterskich mieszkańcach, przygotowywaliśmy gazetki szkolne oraz prezentacje multimedialne. Bardzo ważnym dla nas wydarzeniem było spotkanie z panią Agnieszką Bugałą, która zechciała nas odwiedzić 25 października.​​​​​​​

            W czasie tej niecodziennej lekcji z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o codziennym życiu Błogosławionych, ich rodzinie i sąsiadach. Emocjonalny, pełen zaskakujących szczegółów przekaz naszego Gościa przeniósł nas w tak odległe dla nas czasy i zbliżył do niezwykłych bohaterów książki. Pewnie większość ze słuchaczy zadawała sobie pytanie: „Jak ja bym się zachował w takiej sytuacji?”  "Tyle wiemy o sobie,  ile nas sprawdzono." - napisała niegdyś Wisława Szymborska i te słowa stały się dla wielu definicją człowieczeństwa.

            Zaciekawieni i wzruszeni uczniowie zadawali wiele pytań, na które autorka książki chętnie odpowiadała.  Były autografy i słowa wdzięczności. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Bugale za poświęcony nam czas oraz przekazaną wiedzę.

            Urszula Borowa oraz uczniowie kl.6-8

          • Wycieczka Gniezno-Biskupin fotorelacja.

          • Uczniowie z klas V-VIII razem z trójką Wychowawców i przewodnikiem Panią Izabelą odbyli dwudniową wycieczkę autokarową w dniach 26 - 27 X 2023 roku.

            Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Mogliśmy się tam zapoznać z wystawami poświęconymi początkom państwowości polskiej i posłuchać związanych z nimi opowieści muzealnego przewodnika.

            Później przeszliśmy do Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie zwanej także Archikatedrą Gnieźnieńską lub Sanktuarium św. Wojciecha. Przewodniczka opowiedziała nam historię bazyliki zaczynając od jej początków istnienia, poprzez okres przedromański, romański, gotycki, aż po czasy współczesne. Mogliśmy zobaczyć prezbiterium z relikwiarzem, nawę główną i chór, liczne kaplice, kapitularze, kruchty północną oraz południową z Drzwiami Gnieźnieńskimi.

            Dzień zakończyliśmy nad Jeziorem Chomiąskim, gdzie wspólnie spędziliśmy czas smażąc kiełbaski na ognisku w malowniczo położonym Ośrodku Wczasowym "Roma" w Chomiąży Szlacheckiej.

            Kolejnego dnia udaliśmy się do Grodu w Biskupinie. Odkrycie znajdującej się tam osady jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Pani Przewodnik przedstawiła Nam historię odkrycia oraz oprowadziła po pełnowymiarowej rekonstrukcji wału ochronnego, pokazała falochron, bramy, ulice i budynki mieszkalne nawiązujące do okresu kultury łużyckiej. Zwiedzanie zakończyły warsztaty.

            Następnie pojechaliśmy do Wenecji, gdzie Przewodnik oprowadził Nas po muzeum Kolei Wąskotorowej, a później po ruinach zamku Krwawego Diabła - Mikołaja Nałęcza.

            Za pomoc okazaną przy organizacji wycieczki wszystkim dziękujemy.

            Wychowawca klasy V

          • Święto Szkoły i Pasowanie kl. 1

          • Dnia 20 października w naszej szkole odbyło się długo wyczekiwane przez uczniów Pasowanie Pierwszoklasistów. Było to wyjątkowe wydarzenie połączone ze Świętem Szkoły. Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego.

            O godzinie 9.15 nasi młodzi bohaterowie weszli na uroczysty apel w rytmie poloneza, po którym zaprezentowali program artystyczny. Pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie tańczyć, ładnie śpiewać i recytować wiersze.

            Po występach artystycznych uczniowie składali ślubowanie. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki szkolne. Po ślubowaniu, Pani Dyrektor Dorota Surówka dokonała symbolicznego aktu pasowania. Na koniec uroczystości, przedszkolaki oraz uczniowie klas starszych wręczyli pierwszoklasistom upominki.  

            Na uroczystość przybyli dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. Gościem honorowym był Burmistrz Gminy Trzebnica, Pan Marek Długozima, dzięki któremu Pasowanie mogło odbyć się w nowo wybudowanej Hali Sportowej.

            Wszystkim pierwszoklasistom życzę wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

             Wychowawca klasy: Lidia Kędziora

          • Dzień Drzewa

          • 10 października 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Dzieci w tym dniu były ubrane na zielono, wykonywały prace plastyczne, na których przedstawiły liście i owoce drzew rosnących w Polsce. Podjęte działania miały na celu przede wszystkim pogłębianie wiedzy na temat drzew oraz propagowanie idei ochrony przyrody.

            Opiekun LOP: Lidia Kędziora

          • Informacja - Święto Szkoły

          •  

            W dniu 20.10.2023 r. odbędzie się Święto Szkoły.

            Godz: 8:00  Msza św.

            Godz: 9:15 Uroczysty apel oraz pasowanie pierwszoklasistów

            Około godz: 10:15 - 11:30 zajęcia z wychowawcami klas

            Odjazd autobusu: Godz:11:30 

            Uczniów klas 0 - VIII obowiązuje strój galowy.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W piątek 13 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali humorystyczne przedstawienie, nie zabrakło też piosenki i życzeń, które popłynęły w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi.

            Doceniając codzienny trud i troskę o dobro wychowanków, specjalnie z tej okazji nadjechał „EXSPRESOWY pociąg”, który zabrał wszystkich pracowników na darmową i relaksującą przejażdżkę.

            Na koniec części artystycznej w dowód wdzięczności przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli całej kadrze laurki z życzeniami oraz medale z tytułem, jaki dana osoba zdobyła w przeprowadzonym wcześniej plebiscycie na "Pracownika Roku".

            Pani Dyrektor podziękowała uczniom za przygotowanie programu artystycznego, a na koniec uroczystości wręczyła „Nagrody Dyrektora Szkoły” wyróżniającym się w pracy nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły.​​​​​​​

            Więcej zdjęć w albumie.

            Bożena Pieniądz

          • Uroczystości Jadwiżańske w Trzebnicy

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie 

            zachęcamy do udziału w pielgrzymce 16 pażdziernika ( poniedziałek) o godz. 18.00.

            Wszystkich chętnych nauczycieli, uczniów i rodziców prosimy o wsparcie naszej delegacji swoją obecnością.

             

          • Noc w Bibliotece

          • Nowa galeria Noc w Bibliotece została dodana do albumu fotograficznego

            NOC W BIBLIOTECE  

             

                            Tradycyjnie w październiku uczestniczymy w ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK. Tegoroczna akcja pod hasłem „Absurd nie czytać” zgromadziła uczniów klasy drugiej i trzeciej. Dla wielu z nich była to pierwsza noc w szkole. Wszyscy uczestnicy przybyli punktualnie o godz. 19.00.

            Po krótkim spotkaniu integracyjnym dzieci przystąpiły do realizacji zaplanowanych zadań.                  Na początku odpowiadały na pytanie: „Co można robić w bibliotece?”.  Były też piosenki, rapowanie, bajka o Czerwonym Kapturku i układanie puzzli. Na zakończenie uczestnicy wykonali plakaty o bibliotece. Zadania nie były łatwe, gdyż uczniowie musieli wykazać się znajomością języka angielskiego. Wszyscy poradzili sobie fantastycznie.

            Następnie dzieci poznały Chmurkę Tosię i wspólnie wykonały prace plastyczne przedstawiające logo Chmurki, pomalowały również stronę tytułową swoich lekturników z projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.

            Po wyczerpujących zadaniach przyszła pora na relaks rekreacyjno - filmowy. Dzieci, zaopatrzone        w latarki, udały się na boisko szkolne (wymagało to nie lada odwagi, gdyż na dworze było już bardzo ciemno) a potem z zainteresowaniem oglądały film „Moja mama gorylica”.

            Wreszcie nadszedł czas na sen. Dzieci wypożyczały książki, aby przed snem poczytać.

            Rankiem, na zakończenie akcji, uczniowie brali udział w konkursach czytelniczych i zręcznościowych, otrzymali pamiątkowe zakładki oraz zapakowane w ozdobny papier książki – niespodzianki, które po przeczytaniu zwrócą do biblioteki szkolnej.

            Dziękuję Pani Dyrektor Dorocie Surówka za wyrażenie zgody na Noc Bibliotek, Pani Magdalenie Jucha – Bobela za przeprowadzone zajęcia w j. angielskim oraz Rodzicom za zaufanie i powierzenie swoich dzieci pod moją opiekę.

             

            Organizatorka akcji

            Marlena Surówka

             

             

          • AKCJA - ZBIERANIE ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW

          • W naszej szkole odbyła się akcja pomocy dla dzikich zwierząt pod hasłem „Kasztany i żołędzie zbieramy - leśne zwierzęta dokarmiamy”. Celem akcji było zebranie jak największej ilości pokarmu dla zwierzyny dziko żyjącej, przeznaczonej jako pokarm na zimę. Żołędzie i kasztany są przysmakiem wielu zwierząt. Dzieci zbierały je w swojej najbliżej okolicy oraz na terenie szkoły. Uczniowie klas 0-III, którzy brali udział w tej akcji zostali nagrodzeni. Nagrody rzeczowe ufundowało Koło Łowieckie „Słonka”.

            Dnia 05 października 2023 r. dzieci miały możliwość uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami Koła Łowieckiego, na którym dowiedziały się o życiu dzikich zwierząt żyjących w naszych lasach m.in. dzikach, jeleniach, łosiach i sarnach oraz jak wygląda ich prawidłowe dokarmianie.

            Opiekun LOP: Lidia Kędziora

          • Dzień Jabłka w klasie 0

          • Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycące…Jabłko – pełne witaminek dla Chłopaków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

             

            Dnia 28.09.2023 r. przedszkolaki obchodziły Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek . To był bardzo ciekawy dzień. Dzieci poznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Próbowały musu jabłkowego, piły sok z jabłek, jadły jabłka i pyszną szarlotkę. Dzieci w tym dniu dowiedziały się również o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyły na ilustracjach etapy rozwoju jabłka, obejrzały film jak wygląda praca w sadzie. Nie zapomniały również o starszych kolegach i koleżankach, częstując wszystkich tym słodkim owocem. Takie “dni tematyczne” zachęcają dzieci do sięgania po owoce i warzywa oraz promują zdrowy styl życia.

            Wychowawca kl. 0

            Więcej zdjęć w albumie.

          • Sportowa niedziela z WKS ŚLĄSK

          • Niedzielne popołudnie uczniowie naszej szkoły postanowili spędzić na Tarczyński Arena we Wrocławiu, kibicując drużynie WKS ŚLĄSK w meczu z GÓRNIKIEM ZABRZE. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. 

          • SPRZĄTAMY DLA POLSKI

          • Dnia 04.10.2023 uczniowie klas 0-VIII pod opieką nauczycieli uczestniczyli w akcji ekologicznej "Sprzątamy dla Polski".

            Uczniowie sprzątali tereny wokół szkoły, boiska, lasu oraz  fragmenty dróg wokół naszej szkoły. Udział w akcji "Sprzątamy dla Polski" miał wpływ na kształtowanie świadomej postawy ekologicznej wśród uczniów. 

            Opiekun LOP: Lidia Kędziora