• Święto Unii Europejskiej

          • W 2024 roku mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.  W naszej szkole odbyły się lekcje historii a uczniowie wykonali gazetkę, na której znalazły się własnoręcznie narysowane przez nich flagi wszystkich 27 państw członkowskich.

             

            Poniżej kilka ważnych informacji

                   Kiedy kończy się II wojna światowa, Europa jest zniszczona pod każdym względem. Zginęły miliony istot ludzkich. Europejscy politycy rozpoczynają proces budowania tego, co dziś znamy jako Unia Europejska. Ich celem było zapewnienie pokoju i rozwoju gospodarczego.

                    W kwietniu 1949r. powołana zostaje Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego  (NATO), czyli sojusz na rzecz bezpieczeństwa. Od 1999 roku należy do niego także Polska. 

                     Początkiem powojennej integracji europejskiej było powstanie w 1952 Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Jej sukces skłania sześć krajów założycielskich do rozszerzenia współpracy na inne obszary gospodarki. Formalizują ten pomysł, podpisując w 1958r. dwa traktaty ustanawiające Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom).

                     W kwietniu 1985 r. powstała Strefa Schengen.
            Dziś należy do niej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej. To obszar bez granic. Ludzie mogą swobodnie i z łatwością podróżować z jednego kraju do drugiego. Nie muszą przechodzić kontroli na granicy. Dzięki strefie Schengen ludziom jest łatwiej podróżować do pracy albo na wakacje.

                      Dokładnie o północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem wielkiej wspólnoty, jaką jest Unia Europejska. W referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003, za przystąpieniem do UE opowiedziało się aż 77,45 proc. W tym roku obchodzimy dwudziestolecie tego wydarzenia.

             

            Urszula Borowa

          • Zdrowy styl życia i bezpieczne wakacje – spotkanie z ekspertem Sanepidu

          • W murach naszej szkoły mieliśmy zaszczyt gościć panią Izabelę Korpowską, pracownika Sanepidu, która podzieliła się swoją wiedzą z uczniami klas VII-VIII. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia oraz bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji.

            Pani Korpowska, z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zdrowia publicznego, z entuzjazmem opowiadała o znaczeniu zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej oraz o tym, jak ważne jest dbanie o higienę osobistą. Podkreślała, że zdrowe nawyki, wykształcone już w młodym wieku, mogą mieć ogromny wpływ na nasze przyszłe życie.

            W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, spożywanie owoców i warzyw, a także unikanie przetworzonej żywności bogatej w cukry i tłuszcze trans. Pani Korpowska zachęcała również do aktywnego spędzania czasu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, co nie tylko wzmacnia ciało, ale i umysł.

            W kontekście zbliżających się wakacji, nasz gość zwrócił uwagę na konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Omówione zostały tematy takie jak bezpieczne korzystanie z basenów, ochrona przed słońcem, a także pierwsza pomoc w przypadku drobnych urazów czy ukąszeń owadów.

            Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, podczas której uczniowie mogli rozwiać swoje wątpliwości i dowiedzieć się więcej na interesujące ich tematy. Pani Korpowska z uśmiechem odpowiadała na każde pytanie, cierpliwie wyjaśniając i doradzając.

            Dziękujemy pani Izabeli Korpowskiej za poświęcony czas i cenną wiedzę, która z pewnością przyczyni się do podniesienia świadomości zdrowotnej wśród naszych uczniów. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie miało długotrwały i pozytywny wpływ na ich codzienne wybory i zachowania.

          • UWAGA! - szkolny konkurs fotograficzny

          •  

            Zachęcamy uczniów klas IV – VIII  naszej szkoły do wzięcia udziału w szkolnym konkursie fotograficznym

            „Fizyka w przyrodzie ukryta”.

            Wystarczy dostrzec w swoim otoczeniu, piękno świata przyrodniczego w zjawiskach fizycznych. Rozejrzeć się wokół, a na pewno można dostrzec wiele inspiracji.

            Szczegóły w regulaminie konkursu: Szkolny konkurs fotograficzny

          • Obchody Święta 3 Maja w Trzebnicy

          • Gminne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się nabożeństwem w Bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Następnym punktem obchodów, było przejście pocztów sztandarowych oraz delegacji pod Krzyż Katyński i Smoleński. Naszą szkołę reprezentowali chorąży Dacjan D., asysta Amelia J. i Maria K. pod opieką pani Urszuli Borowej.

          • ŚWIĘTA MAJOWE

          • Początek maja obfituje w święta  państwowe, dlatego w przeddzień ich obchodów, spotkaliśmy się na uroczystym apelu, który przygotowali uczniowie kl. IV-VI oraz zuchy.

            W programie znalazły się teksty i wiersze o 1 Maja , o Święcie Flagi, o dwudziestej rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej oraz o 233 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uzupełniane śpiewem i tańcem.