• Kryteria oceniania

        • Kryteria oceniania - Edukacja Wczesnoszkolna

           

          Kryteria_oceniania_Edukacja_Wczesnoszkolna.pdf

           

          Kryteria oceny z przedmiotu – PLASTYKA w klasach IV-VII

           

          Ocenę celujący otrzymuje uczeń, który przejawia szczególne zainteresowanie przedmiotem, sztukami plastycznymi, wykazuje dużą znajomość treści pozaprogramowych oraz angażuje się i przejawia twórczą inicjatywę w działaniach grupowych. Bierze udział w pozaszkolnych konkursach plastycznych i odnosi w nich sukcesy oraz aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym szkoły. Twórczo posługuje się różnymi środkami plastycznymi i eksperymentuje z technikami plastycznymi. Analizuje i interpretuje dowolne dzieła sztuki oraz uzasadnia ich wartość artystyczną.

          Ocenę bardzo dobry otrzymuje uczeń, który opanował wykorzystuje w praktyce wszystkie określone  w programie wiadomości i umiejętności. Bierze udział w dyskusjach na temat sztuk plastycznych i potrafi uzasadnić swoje zdanie. Korzysta z różnorodnych źródeł informacji w przygotowaniu dodatkowych wiadomości, a także uczestniczy w działaniach plastycznych na terenie szkoły i poza nią, wykazuje się zaangażowaniem i pomysłowością. Umiejętnie posługuje się środkami plastycznymi i dobiera technikę do tematu pracy. Wyraża własne opinie na temat dzieł sztuki.

          Ocenę dobry otrzymuje uczeń, który potrafi w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności. Zawsze przynosi na lekcję potrzebne materiały i dba o estetykę swojego miejsca pracy. Prawidłowo posługuje się terminologią plastyczną samodzielnie rozwiązuje typowe problemy. Przejawia aktywność w działaniach indywidualnych i grupowych, systematycznie pracuje na lekcji. Samodzielnie próbuje analizować i porównywać wybrane dzieła sztuki oraz wyrażać własne opinie.

          Ocenę dostateczny otrzymuje uczeń, który przyswoił podstawowe wiadomości oraz najprostsze umiejętności. Bardzo rzadko jest nieprzygotowany do lekcji, stara się utrzymać porządek w miejscu pracy i oddaje większość zadanych prac praktycznych. Posługuje się wybranymi środkami wyrazu i stosuje typowe, proste techniki plastyczne. Samodzielnie wykonuje łatwe ćwiczenia i uczestniczy w zabawach, a także umie współpracować w grupie.

          Ocenę dopuszczający otrzymuje uczeń, który jest przygotowany do większości zajęć (przynosi potrzebne materiały) oraz z pomocą nauczyciela potrafi wykonać proste ćwiczenia, uczestniczy w zabawach, wyjaśnia najważniejsze terminy. Z pomocą nauczyciela potrafi wymienić kilku wybitnych artystów.

          Ocenę niedostateczny otrzymuje uczeń, który nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotu. Nie uczestniczy w lekcji i nie jest przygotowany do zajęć. Nie oddaje zadanych prac. Świadomie lekceważy podstawowe obowiązki szkolne.  

          Podczas oceniania nauczyciel bierze pod uwagę – oprócz rozwoju umiejętności plastycznych – postawę i zaangażowanie ucznia oraz aktywność na lekcji.

           

          Kryteria oceny z przedmiotu – MUZYKA w klasach IV-VII

           

          Ocenę celujący otrzymuje uczeń, który szczególnie interesuje się muzyką, posiada rozszerzone wiadomości z zakresu wiedzy o muzyce. Wyróżnia się aktywnością na lekcjach. Rozwija indywidualne uzdolnienia artystyczne i zainteresowania muzyczne na zajęciach pozalekcyjnych, np. w chórku szkolnym. Prezentuje swoje umiejętności muzyczne w szkole i uroczystościach lokalnych, imprezach artystycznych. Reprezentuje szkolę w konkursach muzycznych.

          Ocenę bardzo dobry otrzymuje uczeń, który opanował zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania muzyki. Posługuje się w szerokim zakresie zdobytymi wiadomościami w praktycznych i teoretycznych zadaniach muzycznych. Realizuje pomysły muzyczne rozwijając, własne uzdolnienia. Wykazuje dużą aktywność na lekcji, starannie wykonuje ćwiczenia praktyczne. Wzorowo przygotowuje się do zajęć.

          Ocenę dobry otrzymuje uczeń, który potrafi wykorzystać zdobyte wiadomości i umiejętności w ćwiczeniach i zadaniach muzycznych. Stara się wywiązywać ze swoich obowiązków. Ma dobrze zorganizowany warsztat pracy, bierze czynny udział w lekcji. Samodzielnie rozwiązuje typowe zadania praktyczne i teoretyczne. Dobrze wywiązuje się z powierzonych zadań.

          Ocenę dostateczny otrzymuje uczeń, który częściowo opanował zakres wiedzy i umiejętności z przedmiotu. Wykonuje typowe ćwiczenia i zadania o średnim stopniu trudności, często z pomocą nauczyciela. Pracuje niesystematycznie, przejawia niezdecydowanie w działaniach muzycznych. Ma słabo zorganizowany warsztat pracy.

          Ocenę dopuszczający otrzymuje uczeń, który na poziomie elementarnym opanował zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania muzyki. Z pomocą nauczyciela realizuje ćwiczenia i zadania o łatwym stopniu trudności. Nie pracuje systematycznie, niestarannie wykonuje ćwiczenia, niechętnie podejmuje działania muzyczne. Biernie uczestniczy w zajęciach.

          Ocenę niedostateczny otrzymuje uczeń, który nie opanował minimum wiadomości określonych programem nauczania. Nie przejawia zainteresowania przedmiotem oraz żadnej aktywności muzycznej. Jest stale nieprzygotowany do lekcji, wykazuje całkowitą niechęć do przedmiotu i do pracy. Nie opanował żadnych umiejętności muzycznych.

          Podczas oceniania nauczyciel bierze pod uwagę uzdolnienia muzyczne ucznia, a także stosunek do przedmiotu, posiadaną wiedzę i umiejętności, jak i indywidualne osiągnięcia ucznia. Uczniowie o mniejszych zdolnościach muzycznych oceniani są za zaangażowanie i włożony wysiłek w naukę.

           

          Elementy oceniane:

          1. Umiejętności praktyczne

          - śpiew

          - gra na instrumencie

          - ruch przy muzyce

          2. Wiedza z zakresu przedmiotu

          3. Aktywność na lekcji

          4. Zeszyt

          5. Praca pozalekcyjna, np. konkursy, koła - chórek